Niewydolność żylna- dolegliwości układu krążenia

Niewydolność żylna to choroba, która objawia się występowaniem zastojów w obrębie żył o postępującym charakterze. Wiele pań uskarża się na dolegliwości bólowe nóg, występowanie obrzęków, a także towarzyszące im zmiany skórne w postaci wyprysków i zmian zabarwienia skóry.

Zaburzenia te nasilają zmiany, które objawiają się występowaniem żylaków. Postępowanie choroby jest również uzależnione od złego trybu naszego życia, noszenia obcisłych spodni, uciskowych skarpet, brak ruchu oraz otyłość, wszystkie te czynniki prowadzą do utrudnionego przepływu krwi.

Występowanie rozszerzonych i popękanych naczyń, które mogą przybierać postać większych podskórnych wylewów, nie tylko daje mało estetyczny efekt, ale prowadzi do wielu niepożądanych objawów i kolejnych rozwijających się chorób. W pierwszej fazie to tylko, a może i aż ogromne problemy z chodzeniem, obniżenie sprawności fizycznej, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Jednak bagatelizowane problemy mogą przyczyniać się do niewidocznego zastoju w żyłach głębokich, prowadząc do powstawania skrzepów, które prowadzą do rozwoju zakrzepowego zapalenia żył. A w takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Dlatego bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe krążenie w żyłach, gdy tylko to możliwe należy ustawiać nogi nieco wyżej, starać się nie stosować uciskowej odzieży, więcej się ruszać i pilnować wagi. Warto także zastosować preparaty usprawniające krążenie oraz łagodzące objawy.

Chirurg naczyniowy Poznań