Elektrokardiogram EKG

echo serca poznań

Elektrokardiogram to badanie, które najczęściej wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem chorób związanych z układem krążenia, w tym przypadku dolegliwości obejmujących serce. Niestety nie należy do badań, które dokładnie odzwierciedlają zaistniałe zmiany, jednak daje ogólny obraz pracy serca.

Bowiem pozwala na zarejestrowanie aktywności serca za pomocą specjalnych elektrod, które umieszczane są w obrębie klatki piersiowej pacjenta. Zatem badanie EKG pozwala na wykrycie zaburzeń związanych z rytmem oraz częstością pracy serca, a także ewentualne uszkodzenia mięśnia sercowego.

Badanie oczywiście wykonywane jest przez lekarza specjalistę, który kontroluje cały jego przebieg, a następnie odczytuje wyniki. Wynik badania EKG to graficzny wykres z charakterystycznymi nieregularnymi kreskami, wzniesieniami, określanymi, jako załamki, odcinki, odstępy oraz zespoły, z których każda ma tutaj odniesienie do pracy serca.

Samo badanie jest mało inwazyjną, bezbolesną i nie wykazującą żadnego ryzyka metodą. Dlatego też bez trudu można szybko dokonać pomiaru, który trwa niecałe dziesięć minut, co jest istotne w trakcie diagnozowania zawału serca, gdzie czas jest na wagę złota.

Elektrokardiogram podobnie, jak urządzenie do mierzenia ciśnienia może być zastosowany w postaci holtera, dokonującego rejestracji pracy serca przez dwadzieścia cztery godziny. Holter nie sprawia żadnych problemów pacjentowi podczas pomiaru, odpowiednio przymocowany, a także mała i lekka aparatura pozwala na normalne funkcjonowanie.

www.chicmagazine.pl